لپ تاپ ورک استیشن چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

ورک استیشن چیست

زمانی که در دنیای لپ تاپ و کامپیوتر وارد می‌شویم با اصطلاحات زیادی برخورد می‌کنیم. یکی از این اصطلاحات ورک استیشن است. این عبارت را برای کارهای سنگین و چند منظوره به کار می بریم. اگر دوست دارید بدانید که لپ تاپ ورک استین چیست، خواندن این مقاله از کامپیوتر صفر یک را از دست ندهید.

تعریف ورک استیشن (Workstation) چیست؟

ورک استیشن در زبان انگلیسی Workstation نوشته می‌شود و به جای به کار بردن این عبارت طولانی از اختصار WS استفاده می کنند. WS به رایانه‌های حرفه‌ای می گویند که قادر هستند پردازش های سنگینی را در مدت زمان کم برای یک یا چند کاربر انجام دهند.

لپ تاپ ورک استیشن چیست

سیستم ورک استیشن چیست؟

سیستم ورک استیشن یا صنعتی اختصاصی است و برای یک یا گروهی از کاربران که قصد انجام پروژه‌های تجاری یا حرفه‌ای را دارند طراحی و تولید شده است. این سیستم ها از نمایشگر هایی با رزولوشن و پردازنده‌هایی با قدرت بیشتر از کامپیوترهای معمولی یا PC برخوردار هستند. همانطور که گفتیم سیستم ورک استیشن می تواند چندین کار را به صورت یکجا و همزمان انجام دهد.


لپ تاپ ورک استیشن چیست؟

لپ تاپ ورک استیشن یا صنعتی در دهه‌های اخیر جز دسته بندی‌های رایانه‌ای قرار گرفته است. تولید این لپ تاپ‌ها با توجه به نیاز کاربران در حال افزایش است. به عبارتی بسیاری از مشاغل مهندسی نیاز دارند تا از سیستم محاسباتی قوی و دقیق‌تری استفاده کنند. با پیشرفت تکنولوژی بسیاری از محاسبات، اندازه گیری‌ها و طراحی‌ها را همین لپ تاپ ورک استیشن انجام می دهد.

این لپ تاپ‌ها از نظر قدرت در اندازه‌گیری و همچنین پردازش داده ها از عملکرد بالایی برخوردار هستند. لپ تاپ‌های ورک استیشن از cpu و gpu بسیار قوی تشکیل شده است. در ادامه بیشتر با ویژگی‌های این لپ تاپ ها آشنا خواهیم شد.

تفاوت لپ تاپ ورک استیشن با لپ تاپ‌های عادی چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش نیاز کاربران به انجام پروژه‌های سنگین، لپ تاپ‌های ورک استیشن روی کار آمده‌اند. همین امر باعث شده است که بسیاری از کاربران این لپ تاپ ها را با انواع عادی اشتباه بگیرند. برای پاسخ دادن به برخی از سوالات شما قصد داریم تا در این بخش به بررسی تفاوت لپ تاپ ورک استیشن با لپ تاپ عادی بپردازیم.

لپ تاپ صنعتی چیست

هدف کاربری

در حالت کلی لپ تاپ ورک استیشن برای انجام کارهایی که به قدرت پردازش بالا نیاز دارد، استفاده می شود. فعالیت‌هایی مانند رندرینگ، ساخت انیمیشن چند بعدی، تدوین ویدیو با کیفیت، پردازش اطلاعات و نرم‌افزارهای CAD در این دسته قرار دارند. این در حالی است که لپ تاپ‌های عادی برای انجام کارهای عادی مانند وبگردی، پاسخ به ایمیل، وبلاگ نویسی و … طراحی شده است.

قابلیت های سخت افزاری

لپ تاپ ورک استیشن از قابلیت سخت افزاری بالایی برخوردار است. برای روشن شدن مطلب اشاره ای به چند قابلیت پیشرفته سخت افزاری در ورک استیشن‌ها می کنیم.

رم‌های ECC RAM

ECC RAM، چند پردازندگی و ورودی و خروجی‌های متنوع سبب شده است تا Workstation دارای عملکرد صحیح برای انجام پروژه‌های مهندسی باشد. ورک استیشن‌های قدیمی و رده پایینی حدودا دو برابر لپ تاپ‌های عادی حافظه دارند.

رم‌های ECC RAM به تولیدکنندگان کمک می کنند تا خطاها و ایرادهای مربوط به برنامه‌ها رو به نحو احسن تشخیص دهند و هزینه و زمان کمتری برای تصحیح کدهای خطا صرف شود. بهتر بگوییم این رم ها می‌توانند ۹۹.۹۹۹۸ درصد از کدهای خطا موجود در حافظه را به آسانی تشخیص دهند و همچنین اصلاح کنند.

نکته مهم: این قابلیت برای مهندسین که می‌خواهند پروژه های سنگین را انجام دهند قابل استفاده است. فراموش نکنید که هر چقدر حافظه سیستم زیاد باشد میزان خطاها هم بالا می‌رود.

پردازنده‌های چند هسته ای

لپ تاپ های ورک استیشن در مقابل لپ تاپ های معمولی از پردازنده‌های چند هسته‌ای برخوردار هستند. به عبارتی هرچه تعداد هسته های موجود در سی پی یو بیشتر باشد میزان قدرت پردازش داده ها هم بیشتر خواهد بود. این موضوع مزایای زیادی را برای کاربران لپ تاپ های صنعتی به همراه دارد.

بعضی از برنامه ها مبتنی بر پردازش هستند و میزان قدرت پردازش برای آنها از اهمیت زیادی برخوردار است. لپ تاپ ورک استیشن یا لپ تاپ صنعتی در مقایسه با لپ تاپ های معمولی به آسانی از پس این قضیه بر آمده است. شما می‌توانید برای تولید محتوای دیجیتال که می‌بایست همزمان از چند اپلیکیشن استفاده کنید سراغ سیستم های ورک استیشن بروید.

تکنولوژی RAID

سیستم های ورک استیشن در مقایسه با لپ تاپ های معمولی از تکنولوژی RAID برخوردار هستند. زمانی که از این تکنولوژی بهره می بریم، هارد درایو های معتددی داریم که از آنها برای ذخیره سازی یا پردازش اطلاعات استفاده می شود. در این شرایط با به کار گیری RAID می توانید از درایوهای مختلف برای پردازش داده ها کمک بگیرید. بسته به نوع سیستم میتوانید درایو های لپ تاپ را Mirror هم کنید. خب مزیت این تکنولوژی چیست؟ این فناوری (در صورتی که هارد درایو از کار افتاد یا به اصطلاح Fail شد) کمک می کند که دیگر درایوها بتوانند وظایف خود را به خوبی انجام دهند.

هارد درایوها

تفاوت دیگری که در لپ تاپ ورک استیشن و لپ تاپ عادی وجود دارد مربوط به هارد درایو آنهاست. سیستم های ورک استیشن از هارد درایو هایی با ظرفیت بالا برخوردار هستند و این ویژگی سبب می شود تا برای انجام پروژه های سنگین بهترین گزینه باشند. این سیستم ها قابلیت ذخیره کردن چندین ترابایت اطلاعات را در حافظه خود دارند.

همچنین سیستم ورک استیشن میتواند از SSD ها پشتیبانی کند. درایوهای SSD با درایوهایی که لپ تاپ های معمولی دارا هستند؛ تفاوت بسیاری دارد. این تفاوت باعث شده است که سیستم های ورک استیشن از سرعت بیشتری برخوردار باشند. نکته جالب این است که هاردهای اس اس دی در مقایسه با انواع معمولی مصرف برق کمتری هم دارند.

کارت گرافیک

کارت گرافیک مسئول نمایش بهینه خروجی های کامپیوتر است. در لپ تاپ ورک استیشن از GPU های سطح بالا استفاده می شود. این امر باعث می شود که سیستم نیازی به پردازش اضافی روی داده های خروجی نداشته باشد. با این حساب فشار اضافی از روی CPU برداشته می شود. در نهایت کارایی لپ تاپ هم تا حد زیادی بالاتر خواهد رفت. لپ تاپ ورک استیشن میتواند از یک تا چند کارت گرافیک پشتیبانی کند حال آنکه لپ تاپ های معمولی تنها می توانند از یک کارت گرافیک پشتیبانی کنند.

برخی دیگر از ویژگی‌های سیستم ورک استیشن عبارتند از:

  • از پردازنده‌های چند هسته ای برخوردار هستند.
  • این لپ تاپ‌ها ظرفیت حافظه بالایی دارند
  • دارای درایو اس اس دی هستند. این درایو‌ها از فناوری‌هایی مانند سری NVme، 2، m-Sata برخوردارند.
  • دارای کارت‌های گرافیک چندتایی پیشرفته با سری Nvidia Quadro | AMD FirePro هستند.
  • حافظه ECC برای رفع انواع خطاها دارا هستند.
  • از فناوری Raid برای استفاده هارد دیسک های مختلف به طور همزمان، برخوردار هستند.

قیمت لپ تاپ ورک استیشن (لپ تاپ صنعتی)

حتما می‌توانید حدس بزنید که لپ تاپ ورک استیشن نسبت به انواع معمولی از قیمت بالایی برخوردار است. این سیستم ها به علت داشتن قابلیت سخت افزاری سطح بالا گران تر هستند.

طول عمر

اکثر مولفه ها و استاندارد قطعات در سیستم ورک استیشن رعایت شده است. برای مثال خازن های موجود در لپ تاپ ورک استیشن نسبت به نوع معمولی از کیفیت بالاتری برخوردار هستند. از آنجایی ورک استیشن ها بدون وقفه کار می کنند این خازن ها برای مصارف High Demand گزینه بهتری هستند.

بهترین لپ تاپ‌ های ورک‌ استیشن کدامند؟

برای اینکه بتوانید در بازار بهترین لپ تاپ ورک استیشن را تشخیص دهید به معرفی چند نمونه از آنها می پردازیم.

لپ تاپ ورک‌ استیشن (HP)

این لپ تاپ از ویژگی و قیمت های متنوعی برخوردار است. لپ تاپ های اچ پی به علت داشتن سیستم پردازنده مرکزی و گرافیکی بالا برای انجام پروژه های مهندسی و سنگین مناسب هستند. از بهترین لپ تاپ های ورک استیشن اچ پی میتوان به سری 17 زدبوک اشاره کرد. این لپ تاپ علاوه بر داشتن گرافیک و حافظه بالا در برابر ضربه و دمای زیاد هم مقاومت خوبی دارد. همچنین وزن آن هم سبک است.

لپ تاپ ورک‌ استیشن (ASUS)

این لپ تاپ ها با اینکه جز اولین ها به شمار نمی آیند و بیشتر برای فعالیت های ساده کاربرد دارد اما سری Asus ProArt Studio Book Pro W700G3T به خوبی توانسته است که توجه گرافیست ها و افرادی که می خواهند پروژهای سنگین را انجام دهند، به خود جلب کند. این لپ تاپ دارای پردازنده Intel Xeon E-2276M است.

لپ تاپ ورک‌ استیشن (DELL)

این لپ تاپ ها یک نمونه بارز برای سیستم ورک استیشن به شمار می آیند. برای انجام کارهایی مثل افتر افکت، رندرینگ حرفه ای و تدوین ویدیو گزینه ایده آلی هستند. در این میان مدل پرسیشن 5510 با داشتن قابلیت VRAM 16 گیگابایتی فضای زیادی را برای انواع فعالیت های حرفه ای در اختیار کاربران میگذارد. این شرکت لپ تاپ های ورک استیشن خود را در سری Precision Mobile Workstations روانه بازار جهانی کرده است.

چرا باید سیستم ورک استیشن تهیه کنیم؟

اگر همچنان در تهیه سیستم ورک استیشن مردد هستید و نمی‌دانید خرید این سیستم‌ها با توجه به قیمت بالایی هم که دارند درست است یا خیر؛ پیشنهاد می‌کنیم به فاکتورهای ذکر شده در این بخش توجه کنید.

ماندگاری بالای لپ تاپ ورک استیشن

خبر خوب اینکه ورک استیشن ها همیشه برای شما کار خواهند کرد. این سیستم ها از فناوری zero downtime hardware/softwar برخوردار هستند. این قضیه باعث می شود که میزان کار افتادگی ورک استیشن ها در زمان کار کردن برابر با صفر باشد.

کار بدون توقف

علاوه بر ماندگاری بالا آنها میتوانند بدون توقف و به صورت مداوم کار کنند. ورک استیشن ها حتی اگر 365 روز هم به صورت شبانه روز کار کنند هیچ آسیبی به قطعات آنها وارد نمی شود. تولید کنندگان ورک استیشن ویژگی کار بدون توقف را در این لپ تاپ ها تضمین می کنند.

توانایی بالا در ذخیره سازی داده ها

اما یکی دیگر از مزیت های ورک استیشن ها این است که کاربر می تواند حتی زمانی که سیستم روشن است، هارد را جا به جا کند. همچنین برخی از ورک استیشن ها هم این اجازه را به کاربر می دهند که بتواند به مدیریت اطلاعات هارد بدون روشن بودن لپ تاپ بپردازد.

پردازنده سیستم ورک استیشن

لپ تاپ ورک استیشن حرفه ای میتواند از 4 عدد پردازنده قوی برخوردار باشد. همچنین تعداد هسته های پردازنده هم در این دستگاه ها بالاتر خواهد بود. از طرفی آنها از کارت گرافیک حرفه ای و حافظه رم توانمندی هم برخوردار هستند.

قابلیت ارتقاء ورک استیشن ها

این سیستم ها برای افرادی که در فواصل زمانی معین ناچار به ارتقا سیستم خود هستند مناسب است. برای مثال کاربر اگر از یک عدد پردازنده استفاده می کند و می خواهد آن را به 3 عدد ارتقاء دهد، استفاده از ورک استیشن گزینه ایده آلی است.

فناوری‌های پیشرفته

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم ورک استیشن ها از فناوری هایی مانند ECC MEMORY برخوردار هستند. این تکنولوژی ها به کارکرد با کیفیت و بی وقفه سیستم کمک شایانی می کنند.

از کجا لپ تاپ ورک استیشن تهیه کنیم؟

خرید لپ تاپ ورک استیشن باید از یک فروشگاه معتبر انجام گرفته شود. فروشگاه باید بتواند اصالت کالا را برای مشتری تضمین کند و همچنین با ارائه مشاوره تخصصی به کاربران در جهت انتخابی بهتر کمک کند. در همین راستا شما باید نیازهای خود را از تهیه یک لپ تاپ لیست کنید و سپس از کارشناس درباره بهترین نوع سیستم مختص خودتان سوال کنید. از طرفی داشتن کیفیت بالا و قیمت مناسب محصول هم از فاکتورهای مهم در زمان انتخاب است.

شما می‌توانید از فروشگاه کامپیوتر صفر یک، برای خرید لپ تاپ استوک صنعتی یا ورک استیشن اقدام کنید. این فروشگاه با سابقه درخشان در زمینه عرضه انواع لپ تاپ های مرغوب از جمله ورک استیشن، در صدد جلب رضایت کاربران برآمده است. برای دریافت مشاوره بیشتر در این زمینه می توانید سوالات خود را در بخش دیدگاه مطرح کنید یا حتی میتوانید جهت دریافت مشاوره بیشتر با شماره تلفن های موجود در سایت تماس بگیرید.

com01ac
ارسال دیدگاه